Här står vi och fryser i Malingsbo, medan en medtävlare försöker koncentrera sig.
Tänk att ha hållit i ett vibrerande gammalt MC-styre och föröka få pilen att träffa tavlan. Inte lätt. Men det går bra hemma.
Särskiljningsfrågan. Svaret var inte med på resultatlistan.
Kabe husvagnar? Det var ett alternativ till Polar. De gjordes i Tenhult i Småland.
Svenska mekanikens fader. Det finns många att välja på men Christoffer Polhem är ett bra val.
När lanserade den första Svenska damsugaren. 1912. Han blev miljonär och försökte lansera tågbanan som kalldes Allweg. Axel Wenner-Gren. Han startade Electrolux som fick patent på en användbar dammsugare. Uppfinningen kom dock till i America. 1967 kom Hans Werthen in i Electrolux. Det var han som lade ned/sålde den svenska mc tillverkningen främst då Huskvarna.
Nu kom en svår fråga. Var går gränsen för Mälarens storlek. Både Vänern och Vättern är större.
MC fantaster och framför allt Speedway intresserade kan ju allt om Tony Rickardsson. Hans första Speedway maskin som pappan byggde står på Gyllene Hjulet i Surahammar. Nåja ett kryss skulle det var. Dvs 6 st.
Volvos första vd var ju Assar Gabrielsson. Han låg bakom SKF också. Det var för att säkra leveranser av kullager som Volvo kom till.
Startlista. På vissa bilder kan jag ha skrivit fel namn. T.ex fanns ej namnet för Yamaha 400. En bild har jag alla fall lyckats ta.
Segrare från alla 33 Dalarallyn.